Banner

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı

Host - Sponsor

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORDUSU BANDOLARI VE CUMHURBAŞKANLIĞI ARMONİ MUZIKASI İÇİN YETİŞTİRİLECEK MUZIKA ÖĞRETMENLERİ HAKKINDA KANUN

    TÜRKİYE CUMHURİYETİ ORDUSU BANDOLARI VE CUMHURBAŞKANLIĞI ARMONİ MUZIKASI İÇİN YETİŞTİRİLECEK MUZIKA ÖĞRETMENLERİ HAKKINDA KANUN

    Kanun Numarası: 5407

    Kabul Tarihi: 31/05/1949

    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 04/06/1949

    Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 7224

    Madde 1 - Ordu bandoları ile Cumhurbaşkanlığı Armoni Muzıkası öğretmenleri yetiştirmek üzere üç yıl süreli ve üç sınıflı bir Askeri Muzıka Meslek Okulu açılmıştır.

    Madde 2 - Bu okula aşağıda yazılı kaynaklardan her yıl ihtiyaç nispetinde sınavla öğrenci alınır:

    A) Muzıka Astsubay Hazırlama Orta Okulunu en az iyi derece ile bitirenler,

    B) Orta okulu veya bu derecedeki tahsili hariçte bitiren istekliler.

    Madde 3 - Askeri Muzıka Meslek Okulunu başarı ile bitirenler Cumhurbaşkanlığı Armoni Muzıkasında bir yıl staja tabi tutulurlar.

    Madde 4 - 3 üncü maddedeki stajı başarı ile bitirenler 1076 sayılı Yedek Subay ve Askeri Memurlar Kanununa göre yedek subay yetiştirilirler.

    Yedek Subay Okulunu başarı ile bitirenler yedek asteğmen nasbolunmalarını mütaakıp 8 inci sınıf muzıka öğretmenliğine naklolunurlar. Bunlardan bando öğretmeni olarak yetiştirilmiş olanlar Ordu bandolarına ve Cumhurbaşkanlığı Armoni Muzıkasına atanırlar.

    Madde 5 - Muzıka Öğretmen Okulunda üst üste bir sınıfta veya okul devresinde muhtelif sınıflarda iki yıl kalanlar muvaffak olmamış sayılırlar.

    Astsubay Hazırlama Orta Okulundan gelmiş olanlardan, birinci sınıfta muvaffak olamıyanlar Astsubay Hazırlama Orta Okulunu bitirip Astsubay yetiştirileceklerin staj şartlarına tabi tutularak muzıka Astsubay çavuşu yetiştirilirler. İkinci ve üçüncü sınıflarda muvaffak olamıyanlar sekiz aylık kıta stajından sonra muzıka Astsubay çavuşu olurlar. Meslek stajında ve Yedek Subay Okulunda muvaffak olamıyanlar muzıka Astsubay çavusu olarak kıtalara verilirler.

    Bunlardan sivil orta okullardan gelmiş olanlar hakkında askeri okullarda başarı gösteremiyen öğrenciler hakkındaki hükümler uygulanır.

    Madde 6 - Askeri Muzıka Öğretmen Okulu öğrencilerinin her türlü ihtiyaçları, askeri liseler öğrencileri gibi meslek ve meslek stajında bulunan öğrencilerin ise Harb Okulu birinci sınıf öğrencileri gibi Milli Savunma Bakanlığınca sağlanır.

    Madde 7 - Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

    Madde 8 - Bu kanunu Milli Savunma ve Maliye Bakanları yürütür.

   

SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam AlanıZirve100