Banner
  ANA SAYFA     FORUM     KONUK DEFTERİ     AYRINTILI ARAMA     İLETİŞİM     LİNKLER     REKLAM VER     ÜYE OL     AMACIMIZ  

MEVZUAT
AVUKATLIK HUKUKU
MAKALELER
HUKUK HABERLERİ
FAYDALI BİLGİLER
İÇTİHATLAR
DİLEKÇE-FORM
ADLİ REHBER
İNSAN HAKLARI
HUKUK SÖZLÜĞÜ
DAVA TÜRLERİ
HUKUKİ BELGELER
 
Reklam Alanı
Türkler için muslimlife evlilik sayfası. Yeni ve mutlu bir hayata başlayabilirsiniz.
vinç

Host - Sponsor





FORUM >
 
Site yöneticisi ve yardımcısı hakları nelerdir?
Ankara Sincan'da yeni kurulan bir sitenin yöneticisiyim. Koperatifimiz fesih aşamasında olup birkaç sorum olacak

1-Koperatitif fesih kararı aldı fesih sonrasında site yönetimine karşı bir devir teslim yapması gerekir mi sorumlulukları nelerdir.

2-Site aidatları koperatif yöneticisi ve yardımcıları ödemek zorunda mı?

3-Giriş katlar asansör giderlerine katılmak zorunda mı ?

Kimden:okysr Tarih:08.07.2008
 
YANITLAR
Konut yapı kooperatifleri, anasözleşmede gösterilen işlerin tamamlanması ve ferdi mülkiyete geçilip konutların ortaklar adına tescil edilmesiyle amacına ulaşmış sayılır ve dağılır. Ancak tescil tarihinden itibaren 6 ay içerisinde usulüne uygun şekilde anasözleşme değişikliği yapılarak kooperatifin amacının değiştirilmesi halinde, dağılmaya ilişkin hüküm uygulanmaz.
Konut kooperatiflerinde yapı kullanma izninin alınmasını müteakip en geç bir yıl içinde ortakların Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre ferdi münasebet işleri sonuçlandırılır.
 
Giriş katlardakiler de asansör giderine arsa payı oranında katılmak zorundadır.
 
Kat Mülkiyeti kanunu Madde 20 ? (Değişik birinci fıkra: 13/4/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
    
     a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
    
     b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; 
    
     Katılmakla yükümlüdür.
 
Yönetici ücreti ile ilgili olarak ta önetim Planınızda ne yazıyorsa o hüküm uygulanır.
 
Madde 28-Yönetim planı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime ait diğer hususları düzenler.Yönetim planı, bütün kat maliklerini bağlıyan bir sözleşme hükmündedir.
 
 
Yanıtlayan:Site Yönetimi | Tarih:09.07.2008
SIK SORULANLAR
BİLGİ EDİNME
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ÜCRETSİZ AVUKATLIK
HUKUK EĞİTİMİ
 
Üyelik işlemleri
 
K.Adı
Parola
            
      Şifremi Unuttum
      Üye Ol
Hukuk Arama Motoru
Hukuk Anketi
Reklam Alanı







Zirve100